Abecadło, czyli nauka liter.

Nauka liter to ważny krok w rozwoju każdego dziecka. Czasami wystarczy pomysłowość rodziców, którzy urozmaicą maluchowi ten proces, a czasami wystarczy posłużyć się metodami ogólnie dostępnymi. Jednak zawsze należy pamiętać, że nauka literek to dla każdego dziecka trudny proces. I tu pojawia się pytanie – kiedy rozpocząć taką naukę? Ano wtedy, kiedy Wasze dziecko będzie na to gotowe. Zwykle w życiu dzieci następuje taki moment, w którym każde przejawia zainteresowanie określoną formą aktywności. Jeśli zatem maluch chętnie sięga po książeczki i bajeczki, powtarza różne słowa oraz wskazuje z zaciekawieniem na litery dostępne w najbliższym otoczeniu, to dobry moment, aby spróbować rozpocząć naukę literek. abecadłoCzy wiecie, że ucząc czytania od urodzenia, rozwijacie wzrok, słuch i mowę dziecka, a także kreatywność, pamięć fotograficzną i myślenie operacyjne? Każdy rodzic marzy o bystrym i inteligentnym dziecku, które nie będzie miało żadnych problemów z nauką. Dlatego też rodzice coraz częściej zastanawiają się nad rozpoczęciem nauki czytania dzieci w okresie niemowlęcym. Warto jednak pamietać o kilku złotych zasadach:

1. Im młodsze dziecko, tym krótszy powinien być czas nauki.

Umiejętność skupienia uwagi rozwija się u dziecka z czasem, a zbyt długa nauka w stosunku do możliwości dziecka, spowoduje, że u malucha pojawi się frustracja i niechęć do dalszego uczenia się czytania. Nie próbujmy zatem na siłę uczyć dziecka rzeczy dla niego za trudnych, tylko dlatego, że wydaje nam się, że nadszedł już na to czas. Szczególnie, że wszystkie dotychczasowe badania wskazują, że chcąc rzeczywiście ułatwić dziecku dobry start w edukację, w pierwszych 5 latach życia trzeba przede wszystkim postawić na ruch i zabawę. Więcej pożytku przynosi bowiem dziecku wspinanie się po drabinkach, niż siedzenie nad kolorowanką czy układanie klocków z literkami. Dzięki systematycznym zabawom ruchowym dzieci poprawiają zdolność zapamiętywania i kojarzenia faktów. Poprawia się u nich wskaźnik inteligencji i wpływa to na większą zdolność koncentracji.

2. Dobrze, aby nauka dziecka była kojarzona z przyjemnością i zabawą.

Pierwsze próby nauki dziecka mogą wpłynąć na stosunek dziecka do nauki w przyszłości, więc lepiej nie zniechęcać dziecka już na samym początku i nie być zbyt wymagającym. Tu duże znaczenie ma moim zdanie kreatywność rodziców, a także materiał, na którym chcemy „popracować” z dzieckiem. Dziecko zaczyna się interesować słowem pisanym ok. drugiego roku życia i jest to dobry moment na wprowadzenie go w świat liter. Warto to jednak uczynić w sposób łagodny – np. korzystając z klocków lub liter 3D wieszanych na ścianie w jego pokoju. Mi osobiście takie rozwiązanie najbardziej przypadło do gustu i któregoś pięknego popołudnia zamówiłam Młodej cały polski alfabet. Był to strzał w dziesiątkę. Nie dość, że wzbudza on u dziecka dużą dozę ciekawości, wywołuje uśmiech na jego twarzy, to w dodatku stanowi przepiękną ozdobę pokoju. abecadłoPoznanie liter to pierwszy i długi etap nauki. Gdy malec już je świetnie zna, nie oznacza to jeszcze, że od razu zaczyna je składać w wyrazy. Jeżeli nie macie możliwości wkomponowania takiego zestawu liter to zacznijcie od najprostszego i najważniejszego – mianowicie imienia Waszego malucha 🙂

3. Wyraźnie wymawiaj wszystkie litery i zdania. 

Kiedy w środowisku otaczającym dziecko pojawią się literki, wymawiaj je powoli i wyraźnie – bez żadnych upiększeń i zdrobnień. Jednym zdaniem – mów do swojego dziecka po polsku 🙂 Jedno jest pewne – czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci! Dlatego mówmy do dzieci w taki sposób, w jaki chcielibyśmy, aby one do nas mówiły, bowiem są one jak gąbki – wchłaniają wszystkie bodźce, zachowania, informacje, które je otaczają z prędkością światła. Traktujmy nasze dzieci jako małych, ale rozumnych ludzi, bo nasze dzieci są mądre. abecadłoNasz zestaw liter stworzyła Anita z pracowni Made With Love.

M.

 

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *