Chmurki – przesłodkie poduszki, które wykonasz w 5 krokach

Chcąc sprawić mojemu dziecku przyjemność, a jednocześnie zagospodarować nieco wolne miejsce na kanapie postanowiłam własnoręcznie zrobić nowe poduszeczki. Ale aby nie było zbyt nudno, zrezygnowałam z tradycyjnych poduszek kwadratowych na rzecz własnoręcznie zrobionych, przesłodkich chmurek.

Dziś podzielę się z Wami tutorialem, jak w prosty sposób zrobić taką poduszkę samemu.

Co będzie potrzebne

1. Materiał

Wybierzcie taki materiał, na jaki masz ochotę. Chmurki wyglądają ładnie prawie w każdej aranżacji. Ja wybrałam tradycyjną białą bawełnę na przód chmurki, a tył zrobiłam wrzosowy. Bawełna jest miła w dotyku, nie przysparza problemów w praniu. Białe chmurki są moim zdaniem urocze.

Zastanawiałam się też nad różnego rodzaju wzorami – gwiazdkami, paskami, kropkami, zygzakami i różnymi kolorami – błękitnym, szarym, oliwkowym, które niewątpliwie wyglądałyby pięknie (i można by zaoszczędzić czasu na wyszywanie oczek), niestety takie wzory nie pasowały do naszego wnętrza. Was jednak zachęcam do eksperymentowania z różnego rodzaju wzorami – chmurki wyglądają nowocześnie, a zarazem dziecięco.

2. Kartki papieru, ołówek, nożyczki

Przed przystąpieniem do wycinania kształtu chmurki z materiału polecam zrobić najpierw wzór na dużej kartce papieru. Zobaczycie jak chmurka będzie wyglądała i unikniecie niepotrzebnego docinania i wyrównywania materiału. Jeśli okaże się, że wzór jest niezadowalający, nie zmarnujecie niepotrzebnie materiału.

3. Maszyna do szycia

Boki poduszki można zszyć najszybciej przy wykorzystaniu maszyny do szycia. Nie musi ona być Wasza własna, może być pożyczona. Możecie też poprosić kogoś o zszycie tych elementów.

Jeśli nie macie dostępu do maszyny do szycia, z powodzeniem można zszyć materiał ręcznie. Zajmie to tylko ciut więcej czasu, a efekt końcowy będzie tak samo satysfakcjonujący.

4. Wypełnienie

Za wypełnienie posłużyły mi wkłady do poduszek, które można kupić w sklepach z pościelą za 5-10zł sztuka. Rozmiar mojej chmurki jest porównywalny do małej poduszki, tak więc kupując wypełnienie założyłam sobie: 1 mała poduszka = 1 chmurka. Kupiłam jeden wkład ekstra, tak na wszelki wypadek, ale w rezultacie go nie użyłam.

Taka sztuczna wata idealnie daje się formować i upychać w zakamarki chmurki. można w ten sposób bardzo ładnie uformować poduszkę.

5. Igła, nici, szklaneczka

Jeśli chcecie ozdobić swoje poduszki doszywając im oczy i usta, przygotujcie sobie odpowiednie nici i igłę. Dobrze sprawdzają się te nieco grubsze – wyszywane elementy będą dobrze widoczne.

Pamiętajcie, że im materiał jest bardziej wzorzysty, tym haftowane oczka i usta powinny być większe/grubsze. Możecie też rozważyć naszycie oczek i ust wyciętych z materiału w innym kolorze.

Aby aplikacje ładnie się prezentowały, zwróćcie uwagę na to, aby były równe i symetryczne. W tym celu do odrysowania posłużcie się szklaneczką, bądź jakimś innym okrągłym elementem. Będziecie mieć pewność, że naszywki i haftowane elementy są równe.

Wykonanie

Wbrew pozorom wykonanie takiej poduszki nie jest takie trudne. Ja nie podejmuję się trudnych i czasochłonnych zadań.

Krok 1: Szablon

03

Przygotujcie kartkę papieru i naszkicujcie kształt swojej chmurki. Niech Was zainspiruje przyroda – chmurki nie są ani regularne, ani symetryczne, dlatego nie ma szans na zrobienie brzydkiej chmurki. Każda będzie oryginalna i jedyna w swoim rodzaju.

Zwróćcie również uwagę, że po wypchaniu poduszka nieco się zmniejszy, tak więc planując rozmiar chmurki doliczcie też 2-3 cm dodatkowo do rozmiaru, który chcielibyście uzyskać. Zawsze można więcej materiału zszyć niż później dosztukowywać, jeśli poduszka okaże się za mała.

Jeśli jesteście zadowoleni z kształtu chmurki na papierze, wytnijcie szablon.

Krok 2: Wycinanie

01

Gotowy szablon należy odrysować na materiale i następnie go wyciąć. Pamiętajcie o tym, aby doliczyć do brzegów około 2 cm na zszycie boków poduszki. Czynność powtarzamy dwukrotnie aby przygotować przód i tył poduszki. Pamiętajcie aby nie pomylić lewej i prawej strony materiału!

Krok 3: Haftowanie

02

Na wyciętym kształcie chmurki, który ma być przodem poduszki szkicujemy oczka, usta i policzki. Do odrysowania symetrycznych kształtów najlepiej posłużyć się szklaneczką czy kubeczkiem. Będziemy mieć pewność, że poduszka wygląda profesjonalnie.

Wybierzcie kolorowe nici i naszyjcie aplikacje. Wzór jaki wybierzecie jest dowolny, w zależności od wyobraźni i od upodobań. Mogą to być oczka otwarte, zamknięte, z rzęsami lub bez, z ustami lub bez. Kombinacji jest nieskończenie wiele.

Krok 4: Szycie

Wycięte elementy składamy do pary i spinamy szpilkami, aby podczas szycia materiał nam się nie przesuwał. Materiał spinamy na lewej stronie.

Tak przygotowane elementy zszywamy maszyną do szycia. Pamiętajcie o pozostawieniu otworu około 10 cm, aby móc później przewrócić materiał na prawą stronę, oraz by móc wypełnić poduszkę.

Krok 5: Wypełnianie

04

Poszewkę prasujemy i przystępujemy do wypełnienia. Pamiętajcie aby dokładnie wypchać zakamarki chmurki, by nie pozostawić zbyt wiele wolnego miejsca. Sami musicie również podjąć decyzję, jak bardzo Wasza poduszka ma być „wypchana”.

Jak poduszka nabierze kształtów i będzie już prawidłowo „puszysta” należy ręcznie otwór zaszyć.

05

Tak oto w pięciu krokach macie nową, własnoręcznie zrobioną prześliczną poduszeczkę, która nie tylko będzie cieszyć oko ale i doda uroku dziecięcemu pokojowi. Chmurki wyglądają pięknie na półce, na kanapie czy też wisząc nad dziecięcym łóżeczkiem.

Jest to prosty projekt, który nie wymaga wiele czasu i zaangażowania, a pozwoli nam w prosty sposób urozmaicić wnętrze.

Powodzenia!

E.

 

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *