Mary Roach. Bzyk. Pasjonujące zespolenie nauki i seksu.

Na ile przyjemna może być nauka? Myślicie, że o seksie wiecie wszystko? Hm… raczej nie. Ale jeżeli chcielibyście wiedzieć więcej, a do tego dobrze się przy tym bawić to sięgnijcie po książkę Mary Roach „Bzyk. Pasjonujące zespolenie nauki i seksu„.

Autorka wzięła się za dość delikatną tematykę, ujawniając nieznane dotąd szczegóły i wyniki arcyciekawych badań na temat seksu. Zachwyca brawurą swoich poszukiwań, odwagą w zadawaniu pytań, pasją badawczą i dziennikarską konsekwencją, świetnie łącząc naukowe fakty, opisy badań (często bardzo nietypowych) z dobrym i błyskotliwym dowcipem, mnóstwem ciekawostek oraz zabawnych anegdot. Jednocześnie takt z jakim autorka pisze o seksie, ani go nie sprowadzając do czystej fizjologii ani nie traktując jako coś wstydliwego sprawia, że od dziś jestem jej wielką fanką. Zachowanie tego dobrego smaku powoduje, że nie jest to ani  żadna pornografia, ani głupawe żarty o seksie.

Czytanie niektórych rozdziałów „boli” (szczególnie dot. to panów – chyba powinni w niektórych momentach zamknąć oczy), niektóre natomiast powodowały, że z niedowierzaniem przewracałam kolejne kartki. Z pewnością nie jest to pozycja dla wstydliwych (ale nie jest też wulgarna). Nie zawiera ilustracji, chociaż ich brak w niczym nie przeszkadza. Opisy bowiem są tak obrazowe, że nie trzeba podpierać ich zdjęciami, wystarczy wyobraźnia. To równiez spora lekcja historii z dziedziny seksu. Dowiadujemy się z niej, jak wyglądały pierwsze badania w tej materii, jak trudno było o złamanie tabu, aby móc cokolwiek zaobserwować.

Ktoś może powiedzieć, że w seksie ważniejsza jest praktyka niż teoria i czytanie takich książek mija się z celem. Racja, wszak to praktyka czyni mistrza. Zresztą, „Bzyk” nie jest poradnikiem w stulu Kamasutry. Niemniej jednak warto czasem zagłębić się z samej ciekawości w temat, który przecież jest składową naszego życia.

Mary Roach. Bzyk. Pasjonujące zespolenie nauki i seksu.

 

Miłej lektury!

M.

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *