Moja TOP lista, czyli 5 sposobów na to, jak spędzać więcej czasu z rodziną?

Dobre relacje rodzinne są o wiele cenniejsze i ważniejsze niż odnoszenie sukcesów w pracy (lub jakiejkolwiek innej dziedzinie życia). Nie ma co się oszukiwać – czas z rodziną, to czas najpiękniejszy 🙂 A przynajmniej powinien być najpiękniejszy. Jednak ten cenny czas ma to do siebie, że lubi nam „przeciekać przez palce”. Pęd życia, codzienne obowiązki i nasze zaangażowanie w to wszystko sprawia, że na ten wspólny czas z rodziną zwyczajnie czasu już nie ma… A bo praca, a bo gotowanie, a bo pranie, a bo prasowanie, a bo zmęczenie, a bo choroba, albo goście, a bo coś tam… Czujemy się pod presją zrobienia wielu rzeczy, na które po prostu nie starcza nam czasu. Nasze dzieci zaś często zajęte są w równym stopniu, jak my (!) Przyznajcie sami – nie zdarza Wam się tęsknić za czasami mniej gorączkowymi, kiedy wszystko działo się mniej szybko? Mi się zdarza i wspominam te czasy z lekką zazdrością. Jednak  wystarczy odrobina dobrej woli, odejścia od utartych nawyków i zaangażowania własnego, aby czas spędzany z rodziną nabrał zupełnie innego wymiaru.

Jak należy rozumieć wspólne spędzanie czasu? Czy to oznacza, że rodzina powinna zasiadać przy wspólnym, najlepiej okrągłym, stole i prowadzić mądre, głębokie dyskusje na różne tematy? (hm… można i tak). Wydaje mi się jednak, że nie trzeba szukać u specjalistów ani w mądrych książkach odpowiedzi na to pytanie 🙂 Zgoda – życie rodzinne może się czasem zdawać chaotyczne, zatem trzeba po prostu znaleźć sposób na zaprowadzenie w tym zamieszaniu odrobiny ładu. Starajmy się poszukiwać dodatkowych możliwości spędzania czasu razem. Uwierzcie mi, że to zacieśni wzajemne więzy oraz rozwinie i umocni relacje rodzinne. Spędzanie większej ilości czasu z rodziną stanie się możliwe, jeżeli zarówno my – jako rodzice, jak i dzieci, będziemy o to zwyczajnie zabiegać oraz uwzględniać to wcześniej w swoich planach. Nie jestem w stanie opisać Wam wszystkich sposobów, które dadzą Wam możliwość na częstsze spędzanie czasu z rodziną,  dlatego też przedstawiam Wam poniżej moich 5 sprawdzonych sposobów, które pomogą Wam zapoczątkować zmiany na lepsze, tj. znalezienie czasu dla Waszych rodzin w tym zabieganym życiu. Może któryś z nich przypadnie Wam do gustu i wdrożycie go na stałe do Waszych planów dnia?

1. Ustalcie hierarchę ważności – dokonajcie szczegółowej analizy wykorzystywanego przez siebie czasu i ustalcie hierarchię ważności zajęć. Poświęćcie kilka(naście) minut na dokładne przyjrzenie się rozkładowi swoich zajęć w ciągu dnia. Zadajcie sobie potem proste pytanie – czy spędzacie w gronie rodzinnym tyle czasu, ile pragniecie?

2. Wyłączcie telewizor – jego oglądanie może uniemożliwiać sprawną komunikację pomiędzy Wami. Telewizor to „złodziej czasu”. Nie namawiam do całkowitej rezygnacji z oglądania tv, jednak warto korzystać z tego wynalazku dość umiarkowanie.

3. Spożywajcie razem przynajmniej jeden posiłek dziennie – wspólne posiłki stwarzają świetną możliwość przebywania ze sobą. Warto wypracować nawyk wspólnego spożywania chociaż jednego posiłku – ten czas można wykorzystać na rozmowę, dzielenie się swoimi przeżyciami lub nowymi pomysłami.

4. Zorganizujcie wieczór rodzinny – wyznaczcie chociaż jeden wieczór w tygodniu na spędzanie czasu tylko ze swoją rodziną. Wykorzystajcie ten czas na przekazywanie dzieciom wartości, prowadźcie rozmowy na interesujące (nie tylko Was) tematy, zaplanujcie wspólne zajęcia.Opowiadajcie o swoich doświadczeniach, zorganizujcie ciekawe zabawy, może nawet wybierzcie wspólne rodzinne hobby? To pozwoli Wam na zbudowanie rodzinnej jedności i solidarności.

5. Wcześniej planujcie rodzinne wycieczki – zarówno te proste wypady, jak i te bardziej wyszukane (w zależności od Waszych preferencji, czy też zasobności portfela). Sprawą najważniejszą pozostaje nie to, dokąd rodzina się wybierze, ale to, że jest ona razem. Możliwości jest mnóstwo: muzyczne recitale, wycieczki krajoznawcze, wypady pod namiot, wspólna praca w ogrodzie, wypady do teatru czy kina, wspólne wyjście na lody, wyjazdy na piknik etc. Zastanówcie się, które z nich byłyby najbardziej interesujące dla Waszej rodziny? Które sprawiłoby największą przyjemność? Które moglibyście wykonywać wspólnie? Zaangażujcie rodzinę w zaplanowanie kolejnych wspólnych wakacji! Jeśli dzieci włączane są do decydowania o tym, gdzie się wybierzecie i co będziecie robić, czas razem spędzony zadowoli każdego.

Wspólne spędzanie czasu z rodziną nie powinno być luksusem. Starajcie się znajdować okazje do spędzania czasu razem, jak i z każdym z dzieci indywidualnie. Uczestniczcie w swoim życiu. Rodziny, które sensownie przemyślą rozkład swoich zajęć i znajdą czas na wspólne bycie razem doświadczą, jak bardzo umocni to każdego domownika. Uwierzcie mi, że wszyscy będzie szczęśliwsi, bardziej solidarni i zjednoczeni, a przede wszystkim bogatsi we wzajemne zaufanie. To działa!

Pozdrawiam i miłego planowania.

M.

Show Comments
 • Ania pisze:

  Do punktu 2 dodałbym jeszcze kilka „złodziei czasu” jak laptop, smartfon… Hmm…bo zrobi się lista top 10 podstępnych urządzeń 😉

  • marta pisze:

   Masz rację Ania – można by stworzyć złotą listę takich „pożeraczy czasu” – nie tylko takich elektronicznych. Do tego worka można wrzucić np. takie składniki jak: portale społecznościowe, obijanie się, a nawet zwykłe niezorganizowanie 😉

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *