Myśl! Wystarczy zaledwie 15 minut, aby zabić swoje dziecko.

Lubimy ciepłe i słoneczne dni. W końcu nadeszło upragnione lato. Przez nasz kraj przechodzi pierwsza fala upałów… A w tym upale wystarczy zaledwie 15 minut, aby zabić swoje dziecko.

W zeszłym roku szerokim echem w mediach odbiła się straszna historia 3-letniej dziewczynki, pozostawionej w upalny dzień w samochodzie, która zmarła, bo zapomniał o niej tata… Wiem, że dzisiejsze życie to przede wszystkim pęd i stres – szczególnie wśród młodych ludzi i młodych rodziców. Sama zaliczam się do tej grupy. Jednak ciężko mi zrozumieć, jak można zapomnieć o tym, że z tyłu w samochodzie jedzie ze mną dziecko. Nie chcę oceniać tego ojca, bo wiem, że na pewno do dziś przeżywa wielką tragedię, jednak ciężko mi to pojąć. A jeszcze bardziej mnie zadziwia fakt, kiedy ktoś świadomie je pozostawia w takich okolicznościach!!! I tłumaczy się, że to tylko na chwilę. Czasami ta chwila zdecyduje o całym późniejszym życiu…

Małe dziecko pozostawione w upalny dzień w zamkniętym samochodzie zaczyna szybko i płytko oddychać, płacze tylko przez krótki czas. Bardzo szybko staje się zdezorientowane i nawet nie próbuje wydostać się ze śmiertelnej pułapki. W pewnym momencie cichnie i zamyka oczy – wygląda jakby spało…

Wystarczy zaledwie 15 minut w zamkniętym, nagrzanym samochodzie, żeby dziecko doznało zagrażających życiu urazów mózgu i nerek. Kilka lat temu ruszyła w Stanach Zjednoczonych kampania „One Decision”, która ma zapobiec bezmyślności rodziców pozostawiających swoje dzieci w aucie podczas upałów. Zamknięty samochód działa jak akumulator ciepła – szyby przepuszczają promieniowanie słoneczne, które rozgrzewają wnętrze pojazdu, a jednocześnie stanowią izolator zatrzymujący to ciepło w środku. A im ciemniejsza karoseria i wnętrze, tym wzrost temperatury jest szybszy. Pozostawienie nawet lekko uchylonego okna ma bardzo mierny wpływ na ten proces.

Pamiętajcie! To jedna decyzja! A może spowodować, że dziecko, na które być może czekaliście kilka lat – w 15 minut zgaśnie. Apeluję też do wszystkich, którzy zauważą dziecko pozostawione w samochodzie – nie tylko w upalny dzień – REAGUJCIE! To też jest wówczas Wasza decyzja. Szukajcie matek/ojców, wezwijcie ochronę czy pomoc. Nie pozostawiajcie tych dzieci na pastwę bezmyślnych rodziców.

Na koniec bardzo poruszający film „One decision” wyprodukowany przez Redcastle Productions w USA w ramach wyżej wspomnianej kampanii.

M.

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *