Na czym polega fenomen Świnki Peppy?

Czy jest ktoś kto nie zna Świnki Peppy? OK – inaczej – czy jest rodzic, który nie zna tego różowego pyszczka?

Jeżeli nie, to kilka słów o bohaterce: Peppa to mała, wesoła – choć lekko zarozumiała – świnka w czerwonej sukience, mieszkająca w żółtym domku na wzgórzu wraz z bratem Georgem i rodzicami. Jest rozbrykana, ciekawska, bardzo pomysłowa i uwielbia przygody, czekoladowe ciasteczka, przyjęcia urodzinowe oraz rowerowe wycieczki i pikniki. Ponad wszystko jednak uwielbia spędzać dni na dworze i skakać w kałużach z błotka. Od kilku miesięcy fascynuje moją córkę i nic nie wskazuje na to, aby miłość ta w najbliższym czasie miała się wypalić.

Świnka Peppa to bajka uniwersalna, i chociaż jest skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym, to z ogromnym zainteresowaniem ogląda ją zarówno moja dwuletnia córka, jak i ośmioletnia córka koleżanki. Każdy z kilkuminutowych odcinków (trwających niewiele ponad 5 minut) jest odrębną historyjką, ale wszystkie bawią i uczą. Bajka przekazuje podstawowe wartości takie jak: przyjaźń, miłość, podkreśla istotną rolę rodziców i całej rodziny. Uczy tolerancji, ochrony środowiska, konieczności pomocy słabszym, pokazuje jak zachować się na wycieczce do lasu itp. Ogromną rolę w tej bajce odgrywa nauczycielka i szkoła w ogóle, która jest miejscem nauki i zabawy. Peppa bardzo dużo się uczy. A co za tym idzie? Nasze dzieci uczą się razem z nią.

Ponadto bajka doskonale oddaje indywidualizm postaci (prostolinijny George i cwana, ale w gruncie rzeczy dobra Peppa), pokazuje alternatywny podział obowiązków w rodzinie (tata słabo radzi sobie z samochodami, ale za to np. świetnie gotuje), promuje więzi rodzinne i wspólne spędzanie czasu. Opowiastki są dowcipne – uniwersalny, bazujący na częstych przywarach, humor bawi dzieci i dorosłych. Bajka uczy kreatywnego podejścia do życia i cieszenia się tym, co nas otacza, a robi to w sposób wdzięczny i ciekawy.

 

Peppa ma wielu przyjaciół. Oprócz rodzinki Świnek (jest jeszcze Babcia i Dziadek) w bajce pojawiają się również inne rodziny: Owce, Króliki, Psy, Koty, Kucyki, Słonie i inne. Poszczególne dzieci z każdej z rodzin uczęszczają z Peppą do szkoły do jednej klasy. Co ciekawe imię każdego ucznia zaczyna się na taką samą literę jak angielskie określenie gatunku do którego on należy (Peppa Pig, Suzy Sheep, Zoe Zebra, Emily Elephant, Pedro Pony, Rebecca Rabbit, Candy Cat, Freddy Fox, etc.).

Świnka Peppa to również kreskówka przystosowana dla maluchów od strony graficznej. Rysunki są proste, niezwykle kolorowe, przykuwające uwagę. Tekst także jest łatwy do zrozumienia. Dzieci mogą skupić się na fabule i tekście, który okraszony świetnym dubbingiem, po prostu doskonale się słucha.

M.

P.S. Gdybyście nie wiedzieli, to Peppa posiada również swoją (!) oficjalną stronę internetową.

Obrazek tytułowy pochodzi ze strony www.vimn.com
Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *