Nieśmiertelny bukiet dla Mamy – czyli jak uszyć tulipany?

Tulipany niezmiennie kojarzą się z wiosną… hm… jednak ta jeszcze długo nie nadejdzie. Natomiast niedawno moja ukochana Mama świętowała swoją kolejną wiosnę 🙂 i tak sobie pomyślałyśmy z Julką, że skoro Jubilatka kocha tulipany to je otrzyma 🙂 Uszyjemy je! A co! Kto powiedział, że kwiatów nie można uszyć? Ha! Wybrałyśmy chłodną kolorystykę w pastelowych odcieniach (żółte zrobimy wiosną). Poza tym stwierdziłam, że to będzie miły akcent – własnoręcznie wykonany dodatek do prezentu urodzinowego. Naprawdę cieszy. Sam tutorial jest bardzo prosty – wystarczy tylko uzbroić się w cierpliwość, zanim zobaczycie efekt końcowy 🙂 I niekoniecznie potrzeba maszyny do szycia (chociaż ja jej użyłam – właściwie nie wiem skąd wziął się mój opór, ale odkąd pamiętam, rękami i nogami broniłam się przed maszyną do szycia – niepotrzebnie).

Czego będziecie potrzebować?

  • kolorowe tkaniny bawełniane na kwiaty (wg uznania) oraz zieloną na łodygę i liście (świetnie nada się także filc)
  • wykrój (bez problemu znajdziecie je w internecie – ja je narysowałam sama)
  • długopis, ołówek lub kreda do odrysowania wykroju (ja użyłam ołówka)
  • słomki lub wykałaczki, patyczki, rurka (lub coś co usztywni łodygę – ja użyłam patyczków do balonów)
  • wata
  • taśma klejąca dwustronna
  • nici w kolorze tkanin (ale niekoniecznie)
  • igła
  • nożyczki
  • maszyna do szycia (też opcjonalnie – można sobie spokojnie poradzić bez niej, ale zajmie to więcej czasu)

Wykonanie:

Łodygi

Możecie je uszyć… ale znam szybszy i łatwiejszy sposób 🙂 Wytnijcie kawałek wybranej tkaniny, długością odpowiadający wybranej rurce (patyczkowi czy słomce). Do jej lewej strony przyklejcie dwustronną taśmę klejącą (wybierzcie wąski rozmiar). Odklejcie pasek ochronny i delikatnie przyłóżcie do krawędzi wybrany patyczek. Następnie delikatnie zawijajcie go tak, aby materiał objął całość. Szybko i prosto – po 5 minutach 7 łodyżek było już gotowych 🙂

Liście i kwiaty

Materiał złóż prawą stroną do środka i przy pomocy sztywniejszego (dla wygody np z tektury) wykroju odrysuj kształt liścia w potrzebnej ilości. Można je wyciąć i dopiero potem zszywać, ja jednak najpierw je zszywałam, a dopiero potem wycinałam. Wg mnie w ten sposób łatwiej jest operować materiałem na maszynie. Jeżeli obawiacie się, że może się Wam coś poprzesuwać zepnijcie materiał delikatnie jedną lub dwoma szpilkami, ale nie jest to konieczne. Użycie maszyny do szycia sprawiło, że obszycie liści oraz kwiatów zajęło mi dosłownie 20 min. (a uwierzcie mi to był mój pierwszy raz i w dodatku chyba z 3-4 razu uciekła mi nitka, więc trzeba było ją na nowo nawlekać). Jeżeli jednak nie posiadacie maszyny, albo umiejętności do jej obsługi – możecie odrysowane szablony zszyć ręcznie, zwykłą fastrygą i też będzie ok. Będziecie musieli jednak poświęcić na to zdecydowanie więcej czasu i zachować przy tym dokładność. Dolną część liścia i kwiatu pozostawiłam nie zszytą.

Obszyte liście i kwiaty wycinam z zapasem ok 0,5 cm. Na wypukłych częściach nacinam krawędzie (widoczne na kolejnym zdjęciu), co pozwoli na lepsze ułożenie się tkaniny po wywróceniu jej na prawą stronę. Gdy już wszystkie elementy będą gotowe i przewrócone na prawą stronę należy je przeprasować. Wcześniej jednak dolną, nieobszytą część liści i kwiatów lekko wywińcie do środka, co pozwoli uzyskać Wam równą krawędź.

Wypełnienie i połączenie wszystkich elementów

Liście pozostawiłam bez wypełnienia, ale Wy możecie to zrobić (np. owatą) – trzeba jednak wykonać to równomiernie. W przypadku filcu jest to całkowicie zbędne. Ja również uznałam, że moje liście nie potrzebują wypełnienia. Główki tulipanów wypełniłam natomiast dość obficie watą. Pozostawcie ok 0,5-1 cm od brzegu wolnego miejsca. Przygotujcie igłę z nitką i ręcznie zszyjcie kwiat, ale nie zaciskajcie pętelki. W niewielki, pozostawiony otwór wsuńcie łodygę, podwińcie lekko brzegi i zaciśnijcie nitkę tak, aby kwiat objął wsuniętą łodygę. Dla pewności możecie przeszyć nicią łodygę, co usztywni kwiatek.

Gdy kwiatek będzie już osadzony na łodydze należy przytwierdzić liścia. Gotowy liść owińcie wokół łodygi, tak jakbyście chcieli go złożyć na pół. Przy samej łodydze zszyjcie go (ja to zrobiłam ręcznie).

Na końcu możecie ew. skrócić łodygi do pożądanej długości (moje patyczki mierzyły prawie 40 cm, więc je troszkę poucinałam). I gotowe! 🙂 Prawda, że proste? Stworzenie 7 tulipanów zajęło mi 2,5 godziny przy akompaniamencie Julki. Wy też dacie radę. Jeżeli chcecie wszystko szyć ręcznie – możecie rozbić czynności na kilka dni (wieczorów). Polecam!

A o to efekty 😀

Jako, że kwiaty miały być wręczone w ramach prezentu urodzinowego, wymagały również stosownego opakowania. Świetnie sprawdził się w tym przypadku zwykły, szary papier pakowy oraz bawełniana wstążka.

I jak Wam się podoba? Zdradzę, że Mama była zachwycona 🙂

Do dzieła! To prostsze niż się wydaje. Taki bukiet sprawdzi się świetnie jako ozdoba w pokoju dziecięcym lub w sypialni…. Będzie też miłym dodatkiem lub upominkiem z okazji dnia Babci, Dziadka, Mamy, Taty… lub inną okazję 🙂

Pozdrawiam i miłego tworzenia.

M.

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *