Porządek w zabawkach - niemożliwe?

Porządek w zabawkach – niemożliwe?

Przychodzi taki wiek w życiu każdego dziecka, kiedy najfajniejszą zabawą jest wkładanie, wyciąganie i przekładanie różnych przedmiotów, małych i dużych.

Przychodzi taki czas w wieku każdej kobiety, kiedy zapragnie się mieć ład i porządek w domu, lecz nie za cenę nieustannego biegania z miotłą, bądź upominania domowników co do ich “obowiązków”.

Przychodzi również taki czas w macierzyństwie, kiedy okazuje się, że zabawek znajdujących się w domu jest niebotycznie dużo, a miejsce, gdzie można je składować niepostrzeżenie się skurczyło.

Przychodzi też wiele innych “czasów”, w których stwierdzasz po prostu, że CZAS zrobić z tym PORZĄDEK!

 

Tematem przewodnim na dziś jest szukanie pomysłów na uporządkowanie (czyt. upchniecie/unicestwienie) zabawek, które często niepostrzeżenie pojawiają się pod nogami tylko po to, by rodzic nieopatrznie je nadepnął/poślizgnął się lub uszkodził. Pomysłów na przechowywanie zabawek jest wiele, w sklepach dostępnych jest mnóstwo pudeł, pudełek, worków i woreczków. Producenci mebli prześcigają się przy projektowaniu dziecięcych mebli z różnymi akcesoriami do zabawek. Wybór jest, lecz cena również. Wszak wszystko co dziecięce, musi być nieco droższe. Istnieje również przeświadczenie, że wszystko co „droższe”, znaczy „lepsze”.

Osobiście staram nie dać się zmanipulować wielkim koncernom produkującym akcesoria dla dzieci. Okazuję się, że przy odrobinie dobrych chęci i zaangażowania można przygotować przepiękny, bezpieczny pokój dla dziecka bez posiadania zasobnego portfela.

Idąc tym tropem postanowiłam zrobić przegląd dostępnych opcji przechowywania zabawek i przedstawić kilka tych niskobudżetowych a skutecznych.

Mój „najtańszy” sposób na zbędne rzeczy w domu (o dziwo nawet u mnie – osoby lubiącej zostawiać rzeczy bo zawsze mogą się przydać, zaczął ostatnio się sprawdzać):

  1. Zrób przegląd – wyrzuć wszystko co jest zepsute lub zużyte a tym samym może zrobić krzywdę Twojemu dziecku. Sentymenty sentymentami ale bezpieczeństwo to podstawa. Kieruj się zawsze tą zasadą a będzie Ci łatwiej.
  2. Oddaj/sprzedaj zabawki, którymi dziecko już się nie bawi. Zrób z dzieckiem przegląd i ustalcie, które zabawki “pójdą” do innych dzieci.

Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na zorganizowanie tego, co zostało w domu:

Kosze, koszyki, pudła, pudełka

Absolutna podstawa, tak zwane „must have” jeśli chce się mieć poczucie potencjalnej możliwości wejścia do pokoju dziecka. Dodatkowym atutem jest łatwa dostępność, kolorystyczna różnorodność oraz możliwość wybrania dogodnego dla nas materiału, z jakiego takie pudełko powinno być wykonane.

W zależności od potrzeb można zaopatrzyć się w pudełka i kosze plastikowe, wiklinowe, drewniane bądź moje ulubione, wykonane z kolorowych materiałów w przepiękne dziecięce wzory. Dla każdego coś dobrego. Mogą one być otwarte, zamykane, duże, małe, kwadratowe, prostokątne czy też owalne.

Porządek w zabawkach - pudełka

Porządek w zabawkach – pudełka (źródło)

Worki, woreczki

Ciekawym rozwiązaniem są różnokolorowe worki. Idealnie sprawdzają się do przechowywania klocków, maskotek lub też innych drobnych elementów. Wykonane z kolorowych materiałów stanowią jednocześnie element dekoracyjny dziecięcego pokoju. Można przechowywać je na specjalnie przygotowanych hakach, tak więc dodatkowo oszczędzamy miejsce na półkach.

Porządek w zabawkach - worki na zabawki

Porządek w zabawkach – worki na zabawki (źródło)

Siatki, siateczki

Jeśli brakuje nam miejsca na półkach czy w pudełkach, ciekawym rozwiązaniem może stać się siatka na pluszaki przyczepiona do brzegu łóżeczka.

Porządek w zabawkach - siatka na zabawki

Porządek w zabawkach – siatka na zabawki (źródło)

Pufy, pufki, ottomany

Jeżeli cierpimy na maksymalny brak miejsca, warto do przechowywania wykorzystać każde możliwe miejsce. Kupując dziecku siedzisko rozważmy to, w którym kryje się dodatkowe miejsce na zabawki zamiast tego, które będzie kolejnym meblem w pokoju. Idealne są kolorowe, dziecięce pufy, gdzie można chować klocki, samochodziki lub też ubranka dla lalek.

Porządek w zabawkach - pufa dziecięca żółw

Porządek w zabawkach – pufa dziecięca (źródło)

Półki, półeczki

Nieodłącznym elementem dziecięcego pokoju są półki. Tradycyjne deseczki przyczepione do ściany zna każdy. Są ode często dołączone jako kolejny element do kompletu dziecięcych mebelków. O bezpieczeństwie kantów można dyskutować, tak więc z reguły wiesza się je dość wysoko i służą bardziej rodzicom niż dzieciom, szczególnie tym mniejszym.

Poniżej przedstawiam jednak kilka pomysłów na „półeczki”, które z powodzeniem mogą być powieszone na wysokości dziecka aby mogło ono z nich korzystać.

Niskobudżetowym rozwiązaniem jest wykorzystanie uchwytu na przyprawy. Można go łatwo kolorystycznie dopasować do pokoju dziecka. Zaletą jest reling, który zapobiega wypadaniu zabawek/książeczek.

Porządek w zabawkach - uchwyt na przyprawy IKEA

Porządek w zabawkach – uchwyt na przyprawy IKEA (źródło)

Uroczym rozwiązaniem do pokoju dziewczynki są półeczki w kształcie domków. W sklepach można znaleźć różne kombinacje kształtów i wielkości domków w zależności od potrzeb. Wykorzystane mogą być jako półeczki bądź, przy wykorzystaniu małych mebelków, jako wiszące domku dla lalek.

Porządek w zabawkach - półki domki

Porządek w zabawkach – półki domki (źródło)

Pokój chłopca natomiast przyozdobiony może być półką z siatki. Oryginalny akcent dla małego mężczyzny. Półki takie mogą mieć standardowy, kwadratowy czy też prostokątny kształt, lub też bardziej „designerski” w zależności od upodobań i fantazji.

Porządek w zabawkach - półki z siatki

Porządek w zabawkach – półki z siatki (źródło)

Rozwiązaniem bez ostrych brzegów, idealnie nadającym się dla najmłodszych są uchwyty na donice. Proste rozwiązanie do przechowywania maskotek, książek czy samochodzików. Nie jest też drogie.

Porządek w zabawkach - kosze

Porządek w zabawkach – kosze (źródło)

Innym rozwiązaniem, które z powodzeniem można zrobić własnoręcznie jest hamak dla zwierzyńca zawieszony w rogu pokoju, gdzie liczne maskotki mogą znaleźć swój azyl. Potrzebny jest tylko kawałek materiału u haczyki.

Porządek w zabawkach - hamak

Porządek w zabawkach – hamak (źródło)

Zabawki kąpielowe

Organizując przestrzeń zabawkową warto pamiętać również o zabawkach kąpielowych, które z reguły bezpańsko „poniewierają się” w różnych zakamarkach z reguły małej łazienki. Do przechowywania zabawek można użyć plastikowych pudełek z otworami aby woda mogła odciekać, siatek zaczepianych przyssawkami do glazury łazienkowej czy też istniejących półeczek. Można też wykorzystać jeden z poniższych pomysłów, które są nadzwyczaj urocze:

Porządek w zabawkach - zabawki łazienkowe

Porządek w zabawkach – zabawki łazienkowe (źródło)

Porządek w zabawkach - zabawki łazienkowe

Porządek w zabawkach – zabawki łazienkowe (źródło)

O przechowywaniu dziecięcych zabawek można by pisać i pisać. Stworzenie pięknego miejsca na zabawki to jedno, a nakłonienie latorośli do utrzymania porządku w pokoju to drugie. Lecz od czegoś trzeba zacząć. To są moje ulubione „inspiracje” do pokoju dziecięcego, część z ich już wykorzystałam, część zamierzam wypróbować w najbliższym czasie.

E.

 

A jakie są Twoje sposoby zagospodarowania przestrzeni zabawkowej? Podziel się pomysłami/zdjęciami w komentarzach.

 

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *