Pudełko, które zrobisz w godzinę

O sposobach na przechowywanie zabawek pisałam już TU. Nadal jesteśmy na etapie przekładania, układania i chowania klocków i zabawek, tak więc postanowiłam zrobić mojemu dziecku przyjemność (choć chyba bardziej sobie) i przygotować nowe pudełko na klocki, zwierzątka czy inne drobne przedmioty. Wykonanie takiego zdobionego pudełka z puszki okazało się bardzo proste. Szczególnie, że postanowiłam zrezygnować z klejów na rzecz dwustronnej taśmy klejącej – szybciej, czyściej, bezzapachowo. Całość zajęła mi ok. godziny. No dobra, z samym pomysłem nosiłam się kilka tygodni, ale to się nie liczy. Obecnie pudełko przechodzi test wytrzymałości – mamy je już kilka tygodni i nadal jest jak nowe, mimo, że codziennie przekładamy i układamy zabawki i nawet czasem służy nam jako bębenek.

Do wykonania takiego pudełka potrzebne są:

  • puszka – wykorzystałam puszkę po mm
  • dwustronna taśma klejąca
  • materiał na wypełnienie
  • materiał na oklejenie puszki z zewnątrz
  • nożyczki

Pudelko01

Moje pudełko wykonałam z puszki, ponieważ:

  1. nie ma kantów jak kwadratowe pudełka (przy nauce chodzenia kantów  unikamy)
  2. nie jest wykonane z miękkiej tektury, czyli trudno będzie je zniszczyć
  3. karmiąc Malucha mm puszek ci u nas dostatek

Za „materiał” do wyścielenia puszki posłużyła mi pielucha tetrowa, a wierzch okleiłam starą apaszką, której już nie noszę od 100 lat. Plusem apaszki jest już gotowe jej wykończenie na brzegach. Nie trzeba dodatkowo podklejać, zaklejać czy obszywać aby się nie strzępiło.

Jak widzicie, użyłam to, co miałam. Jakby projekt się nie udał, nie byłoby mi żal. U was na pewno też znajdą się nieużywane przedmioty, którym można spróbować nadać drugie życie.

Wykonanie krok po kroku…

Zaczynamy od oklejenia wnętrza puszki taśmą tak, aby można było przykleić do niej materiał wypełniający puszkę. Można zrobić to dokładnie, wtedy materiał będzie bardziej przylegał do ścianek lub też „niedbale”, wtedy wypełnienie będzie można wywinąć na wierzch jak woreczek.

Moja puszka ma dość dokładnie przyklejone wypełnienie, co sprawia, że młodemu użytkownikowi nie przyjdzie do głowy „wyciągnąć” woreczka ze środka, a tym samym mniejsze jest prawdopodobieństwo zniszczeń.

Pudelko01a

Następnym krokiem jest przyklejenie materiału wypełniającego. Jako, że projekt ma być łatwy, szybki i przyjemny, tak aby zdążyć go wykonać podczas godzinnej drzemki pociechy, zrezygnowałam z dopasowywania materiału do ścianek a jedynie przykleiłam go dokładnie do dna puszki, a na ściankach pozostawiłam „artystyczny nieład” układający się w niesforne fałdki.

Ważnym elementem w kolejnym kroku jest przyklejenie końcówek materiału u góry puszki tak, aby nie było za co „pociągnąć” (i tym samym odkleić).

Warto wspomnieć tu, że „artystyczny nieład” na ściankach puszki jest doskonałym wytłumiaczem dla wpadających klocków. Mniej hałasu = szczęśliwsza mama.

Jak już wnętrze puszki jest gotowe, zabieramy się za oklejenie jej „zewnętrza”, czyli podstawy i ścianek. Puszka będzie pięknie wyglądała, a im przyjemniejszy w dotyku materiał, będzie ona tez przyjaźniejsza dla dziecka.

Pudelko01b

Zaczynamy od dna puszki. Tu, w przeciwieństwie do środka puszki, musimy już być bardziej dokładni, ponieważ każdy najdrobniejszy odstający element będzie potencjalnym źródłem zniszczenia naszej pracy.

Po dokładnym oklejeniu dna puszki zabieramy się za ścianki. Najlepiej jest zacząć od dołu i postarać się aby łączenie dwóch materiałów przebiegało w estetyczny sposób. Oklejanie ścianek jest najprzyjemniejszym etapem tego projektu.

Ostatnim krokiem jest wykończenie góry puszki. Pamiętajcie aby przycinając materiał zachować jeszcze kilka centymetrów na wszystkie zagięcia tak, aby końcówki znajdowały się pod zagięciem puszki. Wygląda to estetyczniej oraz zapobiega odklejaniu się materiału. Wszystkie elementy przyklejone są taśmą dwustronną.

Pudelko09

I gotowe! Gotowe do użytku! Tak przygotowana puszeczkę można z powodzeniem wykorzystać do przechowywania małych klocków czy licznych zwierzątek w pokoju Malucha. Później będzie też oryginalnym miejscem przechowywania kredek czy pisaków. Wygląda estetycznie, jest przyjemna w dotyku i kto by pomyślał, że to zwykła puszka i kawałek materiału!

E.

 

 

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *