Rodzinne wakacje w Chorwacji – subiektywny przewodnik.

Państwo ponad tysiąca wysp – magiczne miejsce w basenie Morza Śródziemnego – perła Adriatyku. Krzyżują się tu i wzajemnie uzupełniają cztery kręgi kulturowe: wschód i zachód oraz środkowy i południowy duch śródziemnomorski. Można by rzec, że to mały kraj na wielkie wakacje. Cudowne wyspy, urokliwe zatoczki, piękne plaże, szumiące wodospady, góry i kaniony oraz zabytkowe miasta sprawiają, że każdy spacer staje się spacerem po tysiącletnich terenach sławnej historii. Jeżeli nadal się zastanawiacie gdzie jechać na niezapomniane wakacje, to zapraszam Was dziś do okrywania Chorwacji – może się skusicie i odwiedzicie ją w tym roku? Warto 🙂

Chorwacja

Chorwacja. Południowa Dalmacja. Początek Riwiery Makarskiej

Chorwacja – ostatnimi czasy turystyczny hit Europy – obdarzona łagodnym klimatem, oszałamia uroczymi krajobrazami oraz zachwyca krystalicznie czystym morzem w malachitowym odcieniu i wciąż nieskażonym przez cywilizację środowiskiem naturalnym. Regiony nadmorskie są jednymi z najbardziej słonecznych w całej Europie, jej plaże należą do najpiękniejszych na Starym Kontynencie, a wspaniałe zabytki zapewniają zaszczytne miejsce w kulturze europejskiej. Ludzie są tu bardzo życzliwi i gościnni, a kuchnia przepyszna.

Jednym z najpiękniejszych miejsc, które zapiera dech w piersiach jest Park Narodowy Jezior Plitwickich (położony w północnej części kraju niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną). Tworzy go 16 jezior położonych na różnych poziomach i połączonych aż 92 wodospadami i kaskadami. Woda ma tutaj najczęściej niespotykany turkusowo – zielony kolor, aczkolwiek często się zmienia (od błękitnego przez jasnozielony aż po ciemno niebieski czy siwy), co jest zależne od ilości minerałów i organizmów żyjących w wodzie, a także różnego kąta promieni słonecznych. Park został założony w roku 1949 (jest równocześnie największym i najstarszym parkiem w Chorwacji), a od roku 1979 znajduje się na spisie światowego przyrodniczego dziedzictwa UNESCO. Zajmuje 295 km kw. (jest co podziwiać!).

Chorwacja_Jeziora_Plitwickie

Chorwacja. Park Narodowy Jezior Plitwickich.

W samym sercu Dalmacji znajduje się urokliwe miasto portowe Trogir, założone w III wieku p.n.e., które posiada przepiękną starówkę. W tym malowniczym miasteczku dosłownie każdy kamień jest zabytkiem. Otoczone jest parkami, ze starym rynkiem oraz wybrzeżem, które z każdej strony opływa morze. W 1997 roku historyczne centrum Trogiru zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jest jednym z najlepiej zachowanych kompleksów budowli gotycko – romańskich w centralnej Europie. Miłośnicy architektury będą oczarowani tym miejscem, bowiem różnorodność budowli (od stylu romańskiego, przez gotyk i renesans, aż do baroku) zachwyci każdego. 

Chorwacja_Trogir

Chorwacja. Trogir (środkowa Dalmacja)

Samochodowa podróż wzdłuż adriatyckiego wybrzeża dostarcza wielu wrażeń. Wąskie drogi, ciasne zakręty oraz widoki zapierające dech w piersiach gwarantuje Jadrańska Magistrala (droga krajowa nr 8). Jednak Riwiera Makarska dla większości turystów to cel wakacyjnych wyjazdów nad morze, słodkiego nic nierobienia i smażenia się na plaży. Większość z jadących do Chorwacji turystów, kieruje się tam z myślą o wypoczynku i idea trekingu po górach jest im raczej odległa, zatem mało komu ten kraj się w ogóle z nimi kojarzy. A przecież to tutaj wapienne góry schodzą wprost do morza, a droga często poprowadzona jest wąską półką skalną, gdzie z jednej strony lśni biała wapienna ściana, a z drugiej rozpościera się przepaść, na dnie której szumi błękitny Adriatyk. Ten przeogromny masyw wystający z morza, który dla większości jest bezimienny to Biokovo, (który ze względu na swoją unikalną budowę geologiczną oraz zróżnicowanie biologiczne masyw został w 1981 roku uznany za park krajobrazowy).

Chorwacja

Chorwacja. Biokovo. Sveti Jure

Chociaż masyw górski Biokovo podnosi się stromo od wybrzeża, jest łatwo dostępne. Mimo niewielkiej liczby schronisk, doskonale nadaje się do pieszych wędrówek ze względu na dobrze oznakowane i utrzymane szlaki. Jest jednak taka góra (i to wcale niemała), na którą można się dostać dosyć wygodną – w porównaniu z pieszymi ścieżkami – drogą, bowiem asfaltową (na sam szczyt!), ale wcale nie pozbawioną emocji. Mowa o Sveti Jure (góra Św. Jerzego), drugiego najwyższego szczytu w Chorwacji (1764 m n.p.m.). Ktoś może rzec, że wjazd samochodem na jakąś górkę to żaden wyczyn, a wręcz pójście na łatwiznę. Jednak gwarantuję, że przejazd ten wywołuje znaczny wzrost adrenaliny 🙂 Niemniej warto – widoki są oszałamiające.

Chorwacja

Chorwacja. Biokovo. Sveti Jure

Chorwacja.

Chorwacja. Biokovo. Sveti Jure

Chorwacja jest nazywana również państwem 1000 wysp. To kraj gdzie spotykają się Morze Śródziemne, Alpy i Równina Panońska, a wszystko razem tworzy niepowtarzalną harmonię oraz niezwykle piękną całość. Wzdłuż linii brzegowej znajduje się 1185 malowniczych wysepek i będąc w Chorwacji koniecznie trzeba zobaczyć kilka z nich, bowiem każda jest inna, i każda skrywa w sobie piękne i malownicze miasteczka.

Wyspa Brać jest największą spośród głównych wysp Dalmacji, a jej symbolem (i zarazem największą atrakcją) jest Zlatni Rat (Złoty Róg) w miejscowości Bol, po południowej stronie wyspy, uznawany za najpiękniejszą plażę Chorwacji (a nawet na całym Adriatyku). Nie myślcie sobie jednak, że plaża ta będzie przypominać nasze złote piaski – oj nie – nadal to będzie, no może nie kamieniste, ale drobno żwirowe wybrzeże. Zlatni Rat zmienia kształt, zgodnie z wolą fal i łagodnych prądów morskich 🙂 Samo miasteczko Bol jest ukształtowane wzdłuż portu i zachwyca swoimi przepięknymi budynkami. Odnajdziecie tu letnią barokową rezydencję, renesansowo- barokowy pałac z galerią sztuki w środku, parafialny kościółek oraz mały zabytkowy rynek. Bol jest najstarszą nadmorską miejscowością na wyspie Brač. Stoi samotnie, co powoduje że wyróżnia się w południowej części krajobrazu wyspy.

Chorwacja. Bol

Chorwacja. Wyspa Brać. Miasteczko Bol.

Chorwacja_BOL

Chorwacja. Wyspa Brać. Bol. Zlatni Rat. 

Jedną z tych niezwykłych i malowniczych miejscowości ukrytych na wyspie Brać, które skradło moje serducho jest miasteczko Sumartin, usytuowane w jednej z południowo-wschodnich zatok, założone przez uchodźców przed Turkami z Makarskiego Wybrzeża, którzy w roku 1646 weszli do tego portu, uciekając od wojen wenecko-tureckich. Miasteczko jest bardzo silnie związane z morzem w porównaniu do pozostałych miejscowości, czego powodem był brak ziemi pod uprawę i hodowlę. Tradycja budowania drewnianych łodzi trwa tutaj do dziś –  warto zwiedzić Lučicę, jedną z ostatnich stoczni nad Adriatykiem, w której do dzisiaj buduje się i remontuje właśnie drewniane statki, a cała obróbka drewna jest w niej wykonywana ręcznie (!). Sumartin posiada wyjątkowo cenne dziedzictwo kulturowe. W klasztorze franciszkańskim i jego archiwach znajdują się obrazy weneckich mistrzów, przedmioty złotnicze, bogaty zbiór ksiąg z kilkoma inkunabułami i różne spisy, wśród których wyróżnia się jeden, opisujący życie klasztoru od momentu jego powstania.

Chorwacja

Chorwacja. Wyspa Brać. Miasteczko Sumartin.

Jedną z piękniejszych wysp, która również usiana jest malowniczymi miejscowościami jest najsłoneczniejsza chorwacka wysp – Havr. To śródziemnomorska bajka 🙂 W starożytności wyspa znajdowała się na skrzyżowaniu głównych dróg morskich i dzięki temu historia pozostawiła na niej wiele śladów, być może bardziej niż w jakiejkolwiek innej części Adriatyku. Dzięki tej bogatej historii możecie tu znaleźć antyczne, kamienne wiejskie wille i renesansowe domy letniskowe chorwackich szlachciców, które wraz z nieprzebytymi polami lawendy i lasami sosnowymi przyczyniły się do umieszczenia Hvaru na szczycie listy najładniejszych wysp świata (pierwsza 10-ka). Ja Chorwację odwiedziłam we wrześniu, więc nie miałam okazji ujrzeć na własne oczy tych sławnych pól lawendowych z racji, że już przekwitły, jednak jest to podobno widok zapierający dech w piersi…

chorwacja_Jelsa

Chorwacja. Wyspa Havr. Miasteczko Jelsa.

Udało mi się natomiast zobaczyć kilka innych miejsc na tej wyspie, m.in. miasteczko Jelsę – havarską perłę. To właśnie tutaj najwyższe szczyty przybliżyły się do licznych zatok na wybrzeżu morza, odsłaniając pozostałości rustykalnych willi na pobliskich polach, które świadczą o bogatej przeszłości miasteczka, i nad którym dominuje elegancka dzwonnica kościoła Matki Boskiej Zdrowia (to w ogóle miasteczko kościołów). Najprzyjemniejsze w tym miejscu są spacery wzdłuż wybrzeża, poprzez cieniste zagajniki, zadbanymi dróżkami i ścieżkami, wśród malowniczych pagórków porośniętych bogatą śródziemnomorską roślinnością pełną aromatycznych ziół.  Stare miasto Jelsy (Civitas Vetus Ielsae) urzeka częściowo zachowanym murem obronnym, zbudowany na powierzchni 6,5 ha, wczesnogotyckim kościołem Najświętszej Maryi Panny (z 1331 roku, który został rozbudowany i ufortyfikowany w 1535 roku), kościołem świętego Rocha, a także kościołem świętego Mihovila (w stylu gotyckim, zbudowany w 1463 roku). Ponadto znajduje się tam spore lapidarium z ok. 20 kamiennymi średniowiecznymi tablicami oraz wiele innych zabytków, także przyrodniczych, bowiem to właśnie w Jelsie znajduje się jeden z najpiękniejszych parków w Dalmacji – Perivoj – założony w 1870 roku na terenach równiny zalewowej, w którym królują potężne sosny, palmy oraz oleandry i laury. Jelsa słynie również z wysokiej jakości win, licznych restauracji i winiarni oferujących oprócz wina również wyśmienite lokalne specjalności. To dobre miejsce na spróbowanie lokalnych owoców morza w miłej atmosferze z widokiem na piękną zatokę. Wieczory w tym miasteczku są niezwykle klimatyczne, a lokale otwarte do późnych godzin nocnych. W restauracjach właściciele lub szefowie kuchni wychodzą do gości i pytają o wrażenia z posiłku, jednocześnie sami tworząc cudowny klimat tego miejsca. Ma się wrażenie, że się uciekło od typowej komercji.

Chorwacja_Jelsa

Chorwacja. Wyspa Havr. Miasteczko Jelsa – Stare Miasto

Jelsa

Chorwacja. Wyspa Havr. Miasteczko Jelsa – Stare Miasto

Chorwacja

Chorwacja. Wyspa Havr. Miasteczko Jelsa – Stare Miasto

Jedną z najbardziej niezwykłych wysp na Adriatyku jest wyspa Pag – szczególna pod wieloma względami. Przede wszystkim wyróżnia się swoim wyglądem i przypomina kamienną pustynię 🙂 To dlatego, iż cała wschodnia strona Pagu jest wystawiona na uderzenia wiatru z pobliskiego Velebitu, a za pomocą którego nawiewana jest na wsypę sól, nie dopuszczając do rozwoju bujnej wegetacji. Rośnie tam tylko niewielka trawa i zioła, które są z dala niewidoczne, dlatego wydaje się, że pasące się tam owce jedzą kamienie 🙂 Mimo wszystko większość powierzchni tej wyspy tworzą gołe skały. Nie znajdziecie tutaj żadnych wód powierzchownych czy potoków. Ot, księżycowy krajobraz (podobnie jak na Lanzarote o czym wspominałam tutaj – tylko inne barwy).

Chorwacja

Chorwacja. Wyspa Pag i jej księżycowy krajobraz – kamienna pustynia.

Chorwacja

Chorwacja. Wyspa Pag.

Będąc w Chorwacji nie zapomnijcie odwiedzić tzw. małego chorwackiego Rzymu, czyli miasta Zadar. Miasto to dźwiga na swoich ramionach 3000 lat historii (!), a jednocześnie zachwyca nowoczesnymi instalacjami, które potwierdzają, że daleko wyprzedzało ono swoje czasy. Historyczna mozaika wyłania rzymskie forum z I wieku, na którego pozostałościach został w IX wieku wzniesiony kościół św. Donata. Place i pałace, które Zadar odkrywa za każdym rogiem, przypominają o burzliwej przeszłości miasta. Spośród dalmatyńskich kościołów swoją monumentalnością i wielkością wyróżnia się zadarska katedra św. Anastazji, ozdobiona gotyckimi różami. Podczas drugiej wojny światowej Zadar był bardzo często bombardowany i stał się jednym z najbardziej zniszczonych miast w Chorwacji. Paradoksalnie, za sprawą właśnie tych zniszczeń alianckimi bombami w 1944 roku miasto stało się atrakcją, bowiem odsłoniło skrywane przez wiele tysięcy lat wspaniałości 🙂

Chorwacja_Zadar

Chorwacja. Zadar.

Będąc w Zadarze koniecznie odwiedźcie słynne „Morske Orgulje„, które są jedynym w swoim rodzaju cudem architektonicznym wybudowanym w podmorskiej części promenady. Posłuchajcie niepowtarzalnej symfonii, tzw. muzyki morskiej, którą komponują morze i wiatr, przechodząc przez piszczałki Morskich Organów. Równie ciekawą instalacją jest dzieło architekta Nicoli Bašicia „Pochwała Słońca” (Pozdrav Suncu), imitująca cały układ słoneczny, oczywiście w odpowiednich proporcjach. Tworzą ją płyty solarne, które o zmroku prezentują grę świateł, oddając zebraną w ciągu dnia słoneczną energię całym spektrum barw o różnej intensywności. Piękny spektakl 🙂

Chorwacja

Chorwacja. Zadar.

Najpiękniejszym, a zarazem najpopularniejszym miastem Chorwacji jest Dubrownik. To miasto-muzeum, które swoje największe bogactwo kryje na Starym Mieście (w 1979 r. starówka Dubrownika została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Niegdyś miasto-twierdza nie do zdobycia, dziś odsłania historyczne twierdze i baszty zwiedzającym – miasto słynie z zabytków, architektury, lokalnej kuchni i życia nocnego. Nie na darmo jest nazywane perłą Adriatyku. Jego historia i niezwykła atmosfera panująca tam całą dobę, powoduje, że naprawdę chce się tam wracać.

Chorwacja

Chorwacja. Dubrownik. Stare Miasto.

Dubrownik moim zdaniem najlepiej zwiedzić na piechotę i bez pośpiechu (najlepiej spędzić tam kilka dni), będziecie mogli wówczas napawać się romantyczną atmosferą wąskich brukowanych uliczek, podziwiać piękno niezliczonych zabytków i korzystać z bogatej i pysznej oferty gastronomicznej miasta. A jego historia jest niezwykle bogata.

Chorwacja

Chorwacja. Dubrownik.

Jądro starego miasta jest otoczone murem, które ma w świecie nieliczną konkurencję. Mierzy około 2 km, w niektórych miejscach jest aż 20 m wysoki, i nadal jest w bardzo dobrym stanie. Miasto jest chronione cudowną twierdzą Revelin na wschodzie i twierdzą Lovrijenac na zachodzie. Obowiązkowo należy wybrać się na spacer po Stradum, najstarszej ulicy miasta, koniecznie trzeba też zobaczyć przepiękne kościoły (np. kościół św. Błażeja) i katedry. W Dubrowniku możemy również podziwiać wspaniałe zabytki romańskie, gotyckie i renesansowe takie jak Pałac Rektorów, klasztor franciszkański czy też słynny Pałac Sponza. Ponadto można zwiedzać liczne muzea i galerie. Dubrownik jest również atrakcyjny i barwny porą nocną. Liczne restauracje, miejsca koncertowe, kluby i bary zapraszają do późnych godzin nocnych. Ja w tym mieście się zakochałam 🙂

Chorwacja_Dubrownik

Chorwacja. Dubrownik.

Chorwacja

Chorwacja. Dubrownik. Lovrijenac (fort w zespole umocnień Dubrownika)

 * Ciekawostka

Jeżeli jesteście fanami serialu „Gry o Tron” to z pewnością zauważyliście, że Dubrownik był tłem słynnej King’s Landing – czyli pięknej stolicy serialowych Siedmiu Królestw. Kamienne uliczki, zabytkowe mury oraz stare domy stanowiły idealną scenerię, do tego aby kontynuować kręcenie serialu właśnie tutaj. Co ciekawsze, biura turystyczne proponują nawet specjalne wycieczki śladem bohaterów serialu 🙂

Mam nadzieję, że ta relacja tylko Was zachęciła do tego, aby odwiedzić Chorwację i jej niezwykłe miejsca, jakie oferuje. Każdy znajdzie w tym kraju coś dla siebie. Jest i morze, i góry, stare miasta z bogatą historią i wyśmienitą kuchnią. Ludzie są niezwykle przyjaźni. Odpoczną tu zarówno single, zakochane pary, paczki szalonych przyjaciół, jak i rodziny z dziećmi. Jest to nie tylko miejsce o wyjątkowej urodzie, ale również pełne tradycji i tajemnic, które uczynią wakacje pełne pozytywnych wrażeń.

Miłej podróży!

M.

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *