Smog – kilka słów o jakości powietrza

Lubię chodzić na spacery z dziećmi, szczególnie w piękną słoneczną, bezwietrzna pogodę. Brzmi znajomo? A czy wiesz, że w okresie zimowym, tak zwanym okresie grzewczym, taka właśnie pogoda często zwiastuje niską jakość powietrza w miastach. Tych dużych jak i tych małych. Związane jest to ze zwiększoną emisją zanieczyszczeń do atmosfery.

Co to jest smog?

Smog jest rodzajem zanieczyszczenia powietrza. Słowo „smog” zostało wymyślone na początku XX wieku jako połączenie angielskich słów dym (smoke) i mgła (fog), odnosiło się do mgły i dymnego zapachu powietrza, który był poważnym problemem w Londynie od XIX wieku do połowy XX wieku. Smog składa się z tlenków azotu, siarki, węgla i węglowodorów aromatycznych oraz metali ciężkich. Najgroźniejsze dla człowieka są benzo(a)piren i pyły zawieszone PM2,5 i PM10. To ich stężenie w powietrzu ma największy wpływ na jakość powietrza.  

Kiedy pojawił się smog?

Smog nie jest zjawiskiem nowym, jednak głośno mówi się o nim od zaledwie kilku lat i to jedynie za sprawą aktywistów należących do Polskiego Alarmu Smogowego działającego od 3 lat, skupiającego lokalne organizacje walczące ze smogiem. Oczywiście smog obecnie jest też inny niż smog kilka dekad temu, jednak niezmiennie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie.

Normy, normy…

Obecnie w wyniku wdrażania unijnych dyrektyw mierzy się między innymi stężenie pyłu 10 i 2,5 – najważniejszej z punktu widzenia ochrony zdrowia szkodliwej substancji obecnej w powietrzu. Normy dopuszczalne określone przez WHO2 są na poziomie PM2.5 25 µg/m³ oraz PM10 50 µg/m³ średnio-dobowo, gdzie PM2,5 wchodzi w skład PM10. Co ciekawe, różne kraje różnie mają zdefiniowany poziom alarmowy1 (poziom przy którym władze lokalne i regionalne powinny podjąć specjalne doraźne działania na rzecz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza na danym obszarze, np. wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej, intensywne kontrole palenisk, ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miast, nadzwyczajna kontrola zakładów przemysłowych, itp.) dla tego czynnika.

Kiedy we Francji poziom alarmowy ustalony jest na 80 µg/m³, w Polsce wynosi on 300 µg/m³, czyli nasze płuca według osób rządzących są w stanie stolerować prawie 4 razy gorsze powietrze.

Bądź na bieżąco

Jeśli temat smogu nie jest Wam obojętny i interesuje Cię jakość powietrza w twojej okolicy, warto zaopatrzyć się w jedną z poniższych aplikacji, lub też wiedzieć, gdzie można znaleźć informację na ten temat.

Airly

Jest to Polski start-up zajmujący się dostarczaniem sieci czujników do pomiary jako sci powwietrza. Dane z czujników przedstawione są na niezwykle czytelnych wykresach i zestawieniach, dając szeroką informację na temat jakości powietrza w okolicy. Można to sprawdzić przez stronę WWW lub aplikację dostępną na Androida lub iOS.

Kanarek

Aplikacja dla fanów skondensowanej wiedzy. Na czytelnych wykresach przedstawia dane dotyczące jakości powietrza (smogu). Opiera sie na danych z GIOS’u, wysyła powiadomienia jeśli norma została przekroczona. Aplikacja działa tylko na terenie Polski. Dostępna na Androida.  

Smogdog

Przyjazna wizualnie aplikacja przedstawiająca najważniejsze informacje na temat jakości powietrza w okolicy. Dostępna zarówno na urządzenia z systemem iOS and Android. 

Plume Air Report

Aplikacja atrakcyjna wizualnie dostarcza szerokiej informacji na temat pogody i jakości powietrza w naszym otoczeniu. 

Onet.pl POGODA

Dla tych co nie przepadają za aplikacjami na smartphona i wolą tradycyjny dostęp do informacji, o jakości powietrza można dowiedzieć się więcej choćby z portalu Onet.pl. Jeden rzut oka i już wiadomo czy można szykować się na wielogodzinny spacer z dziećmi.

I jeszcze na koniec… Krótko, co oznaczają poszczególne kolory i jak je w aplikacjach i różnych mapach zanieczyszczenia powietrza odczytywać.

Jeśli zainteresował Cię temat smogu i chcesz pogłębić wiedzę na ten temat polecam kilka ciekawych miejsc w sieci: SmogLabGłówny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ), WHO Air Pollution.

Pozdrawiam,

E.

fotografia tytułowa: Thomas Hawk
Show Comments
  • Dario pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. ☺️

  • Vittorio pisze:

    Trafiony. Bardzo dziękuję!

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *