W czym kąpać dziecko?

Kąpiel nowo narodzonego dziecka możne być stresującym przeżyciem. Szczególnie na początku, kiedy nie do końca czujemy się pewnie w nowej roli, a dziecko niekoniecznie pokochało kąpiel od pierwszych dni swego życia i płaczem potęguje w nas niepewność i przerażenie. Jednak jaki by diabeł nie był straszny, musimy do niego przywyknąć i wypracować swój własny, najlepszy dla potomka system wieczornej toalety.

Poniżej przedstawiam kilka rozwiązań stworzonych po to, aby ułatwić nam kąpiel dziecka. Po to, aby wieczorny rytuał przebiegał w przyjemnej, relaksującej i wyciszającej atmosferze. Znajdziecie tu też pomysły idealne dla małych mieszkań i małych łazienek, które z powodzeniem też zdają egzamin.

Wiaderko

TummyTub-Set-blue

TummyTub (źródło)

Wiaderko do kąpieli jest alternatywą do tradycyjnej wanienki. Nie ma dolnej granicy wiekowej, od kiedy można kąpać dziecko. Natomiast podobno zdarzają się wypadki, kiedy dziecko nie chce się z taka formą kąpieli już rozstać.

Założeniem producenta było umożliwienie kąpieli w pozycji zbliżonej do embrionalnej, czyli tej, którą noworodek zna z brzucha mamy. Maluchy są spokojniejsze, jest im cieplej, ponieważ są po szyję zanurzone w wodzie, są bardziej rozluźnione. Według producenta pozycja ta sprzyja również łagodzeniu dziecięcych kolek.

Zaleta niewątpliwie jest też mniejsze zużycie wody oraz to, że wymaga zdecydowanie niewiele miejsca.

Mała wanienka

Mała wanienka (źródło i źródło)

Mała wanienka

Idealne rozwiązanie dla noworodka i niemowlaka do około 6 miesiąca życia. Wanienka ma długość około 80-85 centymetrów (w zależności od producenta). Zajmuje niewiele miejsca i potrzebuje niewiele wody. Łatwiej też mniejszą wanienkę w razie potrzeby przenieść do pokoju, w zależności od tego, gdzie planujecie kąpać wasze dziecko.

Wanienka ze stojakiem

Najpopularniejsze rozwiązanie do kąpania dziecka. Wanienki są dostępne w różnych kolorach. Mają długość ok 100-105 cm. Można je kupić z wygodnym stojakiem, co znacznie ułatwia proces kąpania dziecka, jednocześnie umożliwiając postawienie wanienki, gdzie będzie nam najwygodniej, na przykład blisko przewijaka.

Idealna dla kilkumiesięcznego dziecka. Minusem jest to, że jest ona dość duża, tak więc musimy zarezerwować sporo miejsca do jej przechowywania.

Wanienka na wannę z przewijakiem

Duo Amplitude BB – Bébé Confort (źródło)

Wanienka montowana na dużej wannie jest idealnym rozwiązaniem do małych mieszkań. Często połączona jest z przewijakiem ułatwiającym pielęgnację dziecka. Istnieją różne opcje i warianty wanienek montowanych na wannie. Można też kupic specjalny uchwyt, który umożliwi nam zamontowanie wanienki, którą już posiadamy.

Komoda kąpielowa

komoda-z-wanienka-Blanche-MIBB

Komoda z wanienką Blanche MIBB (źródło)

Niezwykle interesującym rozwiązaniem jest komoda z wanienką. Rozwiązanie idealne dla tych, co lubią mieć wszystko pod ręką, gdyż w komodzie z powodzeniem zmieszczą się kosmetyki dziecka i najpotrzebniejsze akcesoria.

Wanna

Kiedy kąpiele w wanience w pokoju staną się przyczyną codziennych powodzi, warto rozważyć przeprowadzkę do „dorosłej” wanny, gdzie dziecko bez obaw może chlapać wodą. Dla zmniejszenia zużycia wody można do wanny wstawić dziecięcą wanienkę.

Prysznic, brodzik niski + miska

Jeśli jesteśmy w posiadaniu prysznica, można rozważyć kąpiel pod prysznicem w dużej misce. Dziecko będzie szczęśliwe mogąc chlapać wodą, a ścianki prysznica uchronią łazienkę przed zalaniem. Idealne rozwiązanie dla małych łazienek.

Prysznic z brodzikiem wysokim

Posiadając wysoki brodzik można rozważyć kąpiel dziecka bezpośrednio w brodziku. Bezpieczne rozwiązanie dla małych adeptów pluskania wodą. Idealne rozwiązanie dla małych łazienek, w których nie ma miejsca na postawienie wanienki.

Mniejsze dzieci z powodzeniem można kapać w brodziku używając do pomocy leżaczka do kąpieli.

Wanienka nadmuchiwana, wanienka składana

Wanienki turystyczne (źródło i źródło)

Wanienki turystyczne

Wybierając się na urlop warto zaopatrzyć się w nadmuchiwaną wanienkę – idealne rozwiązanie dla podróżujących. Zajmuje mało miejsca, umożliwi kąpiel dziecka nawet w najbardziej spartańskich warunkach, a dodatkowo może posłużyć jako basenik na plażę.

Alternatywnym rozwiązaniem jest składana wanienka użytku pod prysznicem, w wannie, w domu i na zewnątrz. Wyposażona jest w  uchwyty ułatwiające przenoszenie, i rurkę ułatwiającą odprowadzenie wody.

 

W zależności od producenta istnieje wiele wariantów powyższych akcesoriów kąpielowych. Jestem pewna, że znajdziecie najlepsze rozwiązanie dla siebie. Podzielcie się opiniami dotyczącymi kąpieli najmłodszych w komentarzach.

E.

 

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *