Wieczór wróżb już dziś

Dziś jest wieczór wróżb, przypadający w wigilię świętego Andrzeja. Wieczór skłaniający do ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczęciem adwentu, jeszcze nie tak dawno temu kojarzył nam się głównie z wróżbami, przesądami i laniem wosku.

Święty Andrzej uważany jest za patrona panien chcących szybko wyjść za mąż. Wróżby miały ukazać pannom wybrańca życia, oraz przepowiedzieć, kiedy nastąpi huczne wesele.

Chłopcy obchodzili podobny wieczór mający wywróżyć tę jedyną w wigilię świętej Katarzyny (24 listopada). Jednak z braku popularności tradycja ta uległa zapomnieniu.

Niektóre andrzejkowe wróżby:

  • Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.
  • Wylewanie wosku przez ucho od klucza na zimną wodę i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia.
  • Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż.
  • Strona od której zaszczekał pies miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.
  • Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn.

Dziś, szczególnie dla zamężnych i żonatych, Andrzejki są wspaniałą okazją do spotkań ze znajomymi, hucznych zabaw w otoczce niejakiego mistycyzmu. Dla nas to wspaniała okazja do lampki wina w doborowym towarzystwie. I wiecie co? My ten wieczór spędzamy grając w planszówki!

andrzejki

A Wy jak spędziliście Andrzejkowy wieczór?

Pozdrawiam,

E.

Show Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *