Wielkanocne dekoracje i inspiracje

Święta Wielkanocne, pomijając aspekt religijny, zawsze były dla mnie tymi mniej lubianymi świętami. Kojarzą mi się z ogromem pracy, którą trzeba włożyć w przygotowanie „świąt” oraz bardzo krótkim czasem na faktyczne świętowanie i odpoczynek. W końcu niedziela jak niedziela, i tylko lany poniedziałek dostajemy wolny w gratisie.

Już jakiś czas temu postanowiliśmy nieco zmienić formułę obchodzenia świąt na mniej zabieganą, bardziej SLOW. Przynajmniej w kwestii jedzenia – nie musimy mieć wszystkich tradycyjnych potraw na stole. Jeśli chodzi o błyszczący dom, tu jednak nadal jestem nieugięta.

Walcząc o wolny czas i spokojniejsze przygotowania okazuje się, że można sporo czasu zaoszczędzić stosując kilka prostych trików:

  1. planowanie z wyprzedzeniem – zaplanuj święta kilka tygodni wcześniej, zrób listę zadań do wykonania i rzeczy o których musisz pamiętać. Podziel zadania na te, które mogą być wykonane wcześniej i na te, które trzeba zrobić tuż przed okresem świątecznym. Tyczy się to nie tylko prezentów czy generalnych porządków (co można zrobić wcześniej, a przed samymi świętami już tylko odświeżyć) lecz również przygotowania potraw (są dania które spokojnie można wykonać wcześniej i zamrozić lub zawekować).
  2. sukcesywne wykonywanie zadań przydzielonych na kolejne dni/tygodnie – jeśli punkt pierwszy jest wykonany, pamiętaj o systematycznej realizacji zadań. Pozwoli to uniknąć nawału rzeczy do wykonania na ostatnią chwilę.
  3. przygotowanie wcześniej tych rzeczy, które na to pozwalają – zdziwisz się, ile jest rzeczy około-świątecznych, które można wykonać wcześniej, wystarczy nieco poszperać, przemyśleć sprawę i zmienić nieco przyzwyczajenia.
  4. rezygnacja z tech rzeczy, które w naszej rodzinie się nie sprawdzają, a są jedynie wyniesione z tradycji – gotujesz żurek czy barszcz czerwony bo to symbol świąt a wcale za nim nie przepadasz? Najwyższy czas zmienić przyzwyczajenia i przygotować to, co Ci smakuje i pasuje. Nie lubisz myć okien w marcu? Ja też nie, robię to z reguły w maju i jakoś świat się jeszcze nie zawalił.
  5. stosowanie zasad przemyślanego minimalizmu – w natłoku reklam i promocji to jest punkt chyba najtrudniejszy do zrealizowania. W czasach kiedy mamy wszystko, aby poczuć święta, chciałoby się mieć „jeszcze więcej”. Tylko nasuwa się pytanie: po co? Ja zamieniam „jeszcze więcej” na „coś innego, nowego”.

Brzmi fajnie, ja owe zasady stosowałam w listopadzie i grudniu i sprawdziły się świetnie. Jeśli natomiast, z różnych powodów jesteście, zupełnie tak jak ja, w tyle z Wielkanocnymi przygotowaniami, to podsyłam Wam kilka prostych i szybkich pomysłów wraz z tutorialami na wykonanie efektownych dekoracji świątecznych, ponieważ uważam, że bez względu na ilość jedzenia na stole czy czystość domu, bez wiosenno-wielkanocnych dodatków trudno poczuć ducha świąt.

Pisanki

Pisanki to nieodłączny symbol Świąt Wielkiej Nocy. Pomysłów na udekorowanie jaj jest miliony. Producenci prześcigają się w dostarczaniu nam elementów pomocnych w stworzeniu pięknych pisanek. Ja natomiast nadal skłaniam się ku naturalnym sposobom barwienia jaj. Kilka z nich opisanych jest w jednym z artykułów YaaCool Eco.

Wierzcie lub nie, ale jednego roku stwierdziliśmy, że najpiękniej wyglądają jaja w ich naturalnym kolorze bez żadnych zdobień, i to były nasze „pisanki”. Innego roku przewiązałam jaja kolorową tasiemką, innym razem ozdobą były przyklejone suszone kwiaty. Jednak nie mogę doczekać się, kiedy nasze jaja będziemy malować woskiem i farbować lub zdobić mazakami. Do tego jednak moje dziecię musi nieco jeszcze podrosnąć.

Jeśli chodzi natomiast o jajeczne inspiracje, zerknijcie poniżej. (źródło: 1, 2, 3, 4, 5)

egg

Kwiaty

Są nieodłączną dekoracją stołu i najłatwiejszym sposobem na zaproszenie wiosny do domu. natomiast nie muszą stać na stole w tradycyjnym wazonie. Poniżej kilka pomysłów, jak stworzyć efektowne dekoracje z kwiatów. (źródło: 1, 2, 3, 4, 5)

flowers

Girlanda

Jeśli macie niedosyt Wielkanocnego klimatu możecie postawić na girlandy. Stworzenie takiej girlandy jest bajecznie proste. Może to być wspaniały pomysł na zajęcie czymś dzieci, kiedy będziecie pochłonięte przygotowaniami. (źródło: 1, 2, 3, 4, 5, 6)

banner

Serwetki

W kwestii dekoracji stołu – tu jest ogromne pole do popisu. Serwetki obecne są zawsze, ale czemu by nie wprowadzić zajęczego nastroju? Proste a jednocześnie urocze i efektowne. Na pewno zachwyci najmłodszych członków rodziny! (źródło: 1, 2, 3, 4, 5, 6)

napkins

Dekoracje

Świąteczne dekoracje są miłym akcentem, który na pewno wprowadzi nieco wielkanocnego klimatu. Mam wrażenie, że przy dzieciach, jest to absolutne must-have. Idealnie, jeśli udałoby się wam przygotować dekoracje wraz z dzieckiem. To sposób na wspólne, kreatywne spędzenie czasu. (źródło: 1, 2, 3, 4, 5, 6)

decor

Zabawa

Jeśli macie w rodzinie dużo dzieci, warto też pomyśleć o przygotowaniu zabaw-atrakcji dla najmłodszych. Poszukiwanie jajek, malowanie farbami czy konkursy to tylko jedne z wielu aktywności jakie możecie zapewnić dzieciom po świątecznym obżarstwie. (źródło: 1, 2, 3, 4, 5)

fun

Tym razem krótko w temacie inspiracji. Obawiam się, że jesteście bardzo zajęci przygotowaniami do świąt.

Korzystając z okazji życzę pogodnych, słonecznych i radosnych świąt Wielkanocnych, pełnych rodzinnego ciepła, bliskości i życzliwości.

E.

Show Comments
  • […] Wielkanocne dekoracje i inspiracje […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *